خدمات

ارزاق و مایحتاج

تامين قوت روزانه خانواده ها، براساس نياز سرانه خانواده و به شرح دفاتر تنظيمي از ” مركز توزيع و ارائه خدمات” شامل برنج، روغن، حبوبات، ميوه فصل، موادشوينده، گوشت گرم، ماهي، شيريني و آجيل شب عيد”

تامين پوشاك و كفش2 نوبت در سال در پيش از نوروز و همزمان با بازگشائي مدارس و نوشت افزار يك نوبت در سال (نوجوانان دختر و پسر در انتخاب رنگ و مدل لباس و كفش برابر عرف جامعه آزاد مي باشند.)

ساير اقلام مورد نياز خانواده ها از جمله لوازم خانگي ، بهداشتي و كالاهاي مصرفي برابر درخواست آنان و تائيد خيريه انجام ميشود .

مسکن

عمده ترين مشكل و معضل خانواده‌هاي تحت پوشش را مسكن و يا به عبارتي سرپناه مناسب تشكيل ميدهد، به خصوص كه با فوت پدر اغلب خانواده ها با بدخلقي و فشار صاحبخانه براي تخليه روبرو مي شوند و رنج و مصيبت مادر داغ دار، دو چندان مي گردد.

خدمات موسسه در بخش مسكن بسيار گسترده و پر هزينه است و شامل خريد، تعمير، رهن و اجاره مي باشد.
نقش حمايتي مرحوم آيت ا…. احقاقي و فرزندان ايشان در حمايت مالي از خيريه و به خصوص در امر مسكن درخشان و قابل ستايش است . يادشان گرامي باد و خدايشان رحمت كند.

يكي از افتخارات خيريه مربوط به عملكرد همين بخش است كه توانسته در كنار خدمات گسترده ديگر تا كنون تعداد 682 خانوار نيازمند را صاحبخانه كند و براي هميشه از نگراني و رنج خانه بدوشي نجات دهد.

پرداخت بخشي از اجاره بها و هزينه تعمير مسكن، ايزوگام ، لوله كشي آب و انشعاب برق و گاز مسكن خانواده ها، همه ماهه رقم قابل ملاحظه و چشم گيري را تشكيل مي دهد.

بهداشت و درمان

خانواده ها داراي كارت خدمات درماني مخصوص بوده و تقريباً از دارو و درمان رايگان برخوردار ميباشند. همچنين در صورت نياز از مشاوره پزشكي و روان پزشكي رايگان استفاده مي كنند.

همكاري افتخاري تعدادي از پزشكان متخصص و متعهد تهران، دسترسي سريع خانواده ها را به هنگام نياز به تخصص هاي پزشكي و مشاوره امكان پذير ساخته است .

سلامتي خانواده ها هنگام پذيرش به دقت بررسي ميگردد تا چنانچه به بيماري‌هاي مزمن و يا خاص دچار باشند در اولويت درماني قرار گيرند.

اشتغال

آموزش مهارتهاي تخصصي مورد نياز جامعه همواره مورد توجه مربيان و برنامه ريزان خيريه بوده و از همكاري موسسات فني و حرفه اي كشور حداكثر استفاده به عمل ميآيد تا جوانان، با اعتماد به نفس و خودكفا وارد زندگي اجتماعي بشوند.

خانواده هاي تحت پوشش به آموختن فن و حرفه از جمله كمپيوتر، خياطي، بافتني، گلدوزي، گلسازي، خطاطي، نقاشي و امثال آن براي پركردن وقت آزاد و درآمدزائي تشويق مي شوند.

خانواده ها علاوه بر استفاده از كلاس‌ها و كارگاههاي آموزشي موسسه، از وام هاي مخصوص براي تهيه ابزار كار و خود اشتغالي و كارآفريني در منزل برخوردار ميباشد.

همچنين خيريه بخشي از هزينه هاي آموزش خانواده ها جهت شركت در مراكز آموزش تخصصي مورد تائيد وزارت كار را نيز مي پردازد و اين برنامه در گرايش هرچه بيشتر آنان به كسب مهارت هاي مورد نياز جامعه اثر بسيار سودمندي داشته است.

ازدواج و جهیزیه

مربيان و مشاورين خيريه در بالابردن آگاهي ها و تحقيقات مقدماتي ازدواج با جوانان دختر و پسر و خانواده آنان همكاري و همفكري صميمانه اي دارند تا در انتخاب همسر و ادامه زندگي دچار مشكل نشوند.

کادوی ازدواج دختران مبلغ یک و نیم میلیون تومان و کادوی ازدواج پسران پانصدهزارتومان می باشد. چنانچه عروس و داماد هر دو تحت پوشش خيريه باشند ، از وام تشويقي به مبلغ سه ميليون تومان به عنوان كمك هزينه ازدواج برخوردار مي گردند.

تعلیم و تربیت

همانگونه كه اشاره شد عمده ترين كوشش و الويت در اهداف خيريه، تعليم وتربيت و مراقبت هاي اخلاقي و پرورش استعدادها و خلاقيت هاي فرزندان يتيم و نيازمند تا نيل به رشد و خود كفائي مي باشد كه به شكل زير براي آن برنامه ريزي شده است :

– فراهم كردن امكانات تحصيلي براي همه فرزندان از دبستان تا دانشگاه

– تشويق دانش آموزان و دانشجويان به فعاليت هاي علمي فوق برنامه و تامين هزينه هاي آن

-بررسي وضعيت تحصيلي و اخلاقي آنان از طريق ارتباط نزديك و مراجعه مستقيم به مدارس

– پيش بيني تشويقها و جوايز مادي و معنوي براي ايجاد رقابت سالم در ميان فرزندان

– برگزاري كلاس هاي اخلاقي و آموزشي براي تقويت بنيادهاي عقيدتي و معنوي مادران

– امكان برخورداري خانواده هاي تحت پوشش از همكاري مشاوران تحصيلكرده .

– برگزاري اردوهاي زيارتي و سياحتي براي پركردن ساعات فراغت ، بالابردن روحيه و شكوفا سازي استعدادها

صندوق قرض الحسنه امام حسن مجتبي (ع)

يكي ديگر از خدمات خيريه ايجاد صندوق وام قرض الحسنه امام حسن مجتبي (ع) است كه سرمايه آن توسط خيرين تامين مي گردد. هر نيكوكاري مبلغي را كه مايل است به اين صندوق واريز مي كند و هر زمان كه خواست مي تواند آن را باز پس بگيرد.

لازم به ذكر است كه يكي از خيرين مبلغ بيست ميليون تومان به صندوق واريز كرده و وصيت نموده اند كه پس از مرگشان همچنان اين پول به عنوان باقيات و صالحات در چرخه وام صندوق باقي بماند.

خانواده هاي تحت پوشش خيريه مي توانند مبلغ مورد نياز خود را از صندوق وام بگيرند و حداكثر بيست ماهه آن را باز پس بدهند. اقساط ماهيانه از مبلغ “پرداخت نقدي” سهم خانواده كسر و مابقي به حساب آنها واريز مي گردد.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>